bookmark

Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
 

Topic: Montenegro Avrupa Birliği'ne Girdi Mi?

Page 1 of 1  sorted by
Member
Status: Offline
Posts: 21
Date:

Montenegro Avrupa Birliği'ne Girdi Mi?

Permalink  
 

Uluslararası ismi Montenegro olan Karadağ, Adriyatik denizine kıyısı olan Küçük bir Balkan ülkesidir. Doğası ve deniziyle bir cennet yansımasıdır. Adriyatik kıyısında yer aldığı için 117 sahile sahiptir. Balkanların incisi olarak bilinen Montenegro, yeni gelişmeye başlayan bir ülke olduğu için yatırımcılar tarafından altın niteliğindedir. Ekonomik açıdan çoğu ülkeden iyi olan Karadağ, iş imkanları oldukça fazla olan bir ülke konumundadır. 

 

Montenegro Avrupa Birliği Üyesi mi?

 

Cevabımız hayır.

Karadağ 2006 yılında bağımsızlığını ilan ederek Yugoslavya’dan ayrılmıştır. 2008 yılında Avrupa Birliği üyeliğine başvurmuştur. 2012 yılında Montenegro’nun Avrupa Birliği’ne katılım süreci başlamıştır. 2025 yılında Avrupa Birliği’ne girmesi kesin gözüyle bakılan Montenegro, 

5 haziran 2017 yılında Nato’ya üye olmuştur. 

 

MONTENEGRO

 

Adriyatik kıyılarda yer alan, milli parkları, antik şehirleri, kanyonları ve bitki örtüsüyle dünyanın önde gelen turistlik bir yeridir.

 

Montenegro Nerede?

 

Montenegro eski Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biriydi. 2003 yılında Sırbistan ve Karadağ çatısı oluştu. Montenegro yani Karadağ 2006 yılında bağımsızlığını ilan etti.   Montenegro’nun diğer adı Karadağ’dır. Avrupa’nın güneydoğusunda Balkanların Adriyatik kıyısında bir ülkedir. Kuzeyinde Bosna Hersek doğusunda Kosova batısında Hırvatistan ülkesi vardır.  Montenegro, balkanların yükselen değeri olarak görülmektedir. Batı Balkanların en küçük ülkesi konumunda olan Montenegro, yaklaşık 600 bin nüfusuna sahiptir. Başkenti Podgorica’dır. 

Montenegro’nun nüfusunun %75’i  Ortadoks’tur. Nüfusun geri kalan kısmını Müslümanlar ve Katolikler oluşturuyor. 

Montenegro’da etnik olarak çoğunlukla Karadağlı ve Sırp bulunur. Konuştukları dil Karadağcadır. 

 

https://montenegrohopes.com/__________________
Page 1 of 1  sorted by
Quick Reply

Please log in to post quick replies.Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard