bookmark

Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
 

Topic: İstanbul’un Gezilecek Mekânları

Page 1 of 1  sorted by
Veteran Member
Status: Offline
Posts: 66
Date:

İstanbul’un Gezilecek Mekânları

Permalink  
 

 

İstanbul’un Gezilecek Mekânları

Yedi ülkenin gemilerinin İstanbul limanına demirlendiği ve de birçok kervanın dünyanın dört bir ucundan getirdikleri malları İstanbul’un pazarında satışa çıkarmaları. Tarihin en önemli merkezlerinden olan İstanbul’da gezilecek yerler keşfetmek isteyen birçok kişi vardır. İstanbul’umuzun turistik tarihi bölgelerini, yarımadasında bulunduran Topkapı Sarayı’nı İstanbul’un gezilecek yerler listesinde birinci listesinde gidilmesi gereken bir yer.

Fatih mahallesinde Sarayburnu göbeğinde olan Topkapı Sarayı’nı İstanbul’ un fethinden sonra inşası başlanmış olup, 400 yıllık bir zamanla Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti idare merkezi olarak kullanılmıştır. İstanbul’un Sultanahmet Meydanı’nı görmeden gezmeden dönmeyin. Roma dönemini imparatorluğu hâkimken hipodrom olarak kullanılmıştır.

Sultan Ahmet Camii: 17’nci yüzyılda Sultan I. Ahmet’in verdiği emirle Mimar Sinan’ın en iyi öğrencisi Sedefkâr Mehmet Ağa aracılığı ile inşası yapılmış olan cami, Ayasofya’yla karşı karşıya konumlanmıştır. 16 tane şerefesi olan Sultanahmet Camii 16 şerefe, Sultan Ahmet’in 16’ncıHükümdar oluşunun simgesidir.

İstanbul ve Tarihi Mekânları

Yerebatan Sarayı: Bizans İmparatorluğunun İstanbul’da bulunduğu dönemde Yerebatan Sarnıcı İstanbul’da kalan en büyük değerlerden biridir. İmparatorun 532. Senesinde İmparator Justinianus tarafından verilen emirle inşası yapılan sarnıç, imparatorluk döneminde halkın ve sarayın su ihtiyacını gidermiştir.

Ayasofya: 360 yılında inşası tamamlanmıştır. Kapalı Çarşı (Grand Bazaar) yerli ve yabancı turistlerin en çok gittikleri yerlerden biridir.

Galata Kulesi: İstanbul denince Galata Kulesini bilmeyen yoktur.

Kız Kulesi İstanbul’da gezilecek yerler içerisinde romantik silueti ile ön plandadır.

Taksim Meydanı İstanbul eşittir Taksim. Mutlaka gidilmesi gereken yerler arasındadır.

İstiklal Caddesi: Hem ikonik hem popüler bir mekândır.

Süleymaniye Camii Beyazıt ilçesindeki Osmanlının gözbebeğindedir.

Eyüp Sultan Camii Haliç’te en çok turistlerin gözdesidir.

Mısır Çarşısı, İstanbul’a gidip kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

Dolma Bahçe Sarayı, İstanbul Boğazı, Eminönü, Gülhane Parkı, Aya İrini Kilisesi, Rumeli Hisarı,  Ahrida Sinagogu, Yıldız Sarayı, Anadolu Hisarı, Ortaköy Camii, Fatih Camii, Yeni Camii, Pierre Loti Tepesi, Çamlıca Tepesi, Belgrad Ormanı, Pera Müzesi gibi İstanbul’da gezilecek yerler ve daha fazlası için sitemizden destek alabilirsiniz.

 

 __________________
Page 1 of 1  sorted by
Quick Reply

Please log in to post quick replies.Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard