bookmark

Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
 

Topic: Psikolojik Rüya Tabirleri

Page 1 of 1  sorted by
Guru
Status: Offline
Posts: 2349
Date:

Psikolojik Rüya Tabirleri

Permalink  
 

Site Adı: Rüya Tabirleri ve İslami Rüya Yorumları RuyadaGormek.org'da!
Site Adresi: www.ruyadagormek.org
Site Konusu : PSİKOLOJİK RÜYA TABİRLERİ


PSİKOLOJİK RÜYA TABİRLERİ

İnsanlık, tüm geçmişi boyunca rüyalara ve rüya tabirine ilgi duymuştur. Bu konuda daha çok teorik anlamda bilgi birikimine sahip olunmuştur. Fakat son zamanlarda gelişen tıp ve teknoloji sayesinde artık rüya görme ile ilgili daha somut bilgiler elde edilmektedir. Örneğin uyku laboratuarları kurulmuştur ve rüya tabirleri ile ilgili daha kesin bilgilere ulaşılmıştır. Psikolojik rüya tabirleri ile görülen rüyalara çok daha farklı bir görüş açısı kazandırılmıştır. Bu şekilde oluşan veya oluşabilecek psikolojik sorunlar ortaya çıkarılıp çözümlenebilmektedir. Hatta günümüzde İslami rüya tabirleri de yapılarak dini anlamda da rüya yorumları yapılmaktadır. Böylece görülen rüyaların dinî boyutu da incelenebilmektedir.

Freud, insanın bilinçaltının düşünmeyi reddettiği şeylerin biriktiği yerin incelenerek psikolojisi hakkında bilgi sahibi olunabileceğini göstermiştir. Bu da rüyalara sayesinde olur. Freud bilinçaltına atılan şeylerin biriktiği yeri “lağım çukuru” olarak adlandırmıştır. İnsanın bilinci tarafından baskılanan kötü anılar veya hatırlanmak bile istenmeyen, utanılan ve kişiyi tedirgin eden tüm duygu, düşünce ve olaylar rüyalarla ortaya çıkar. Bu yüzden görülen tüm rüyalar aslında anlamlıdır. Rüyalar, bastırılmış istekler veya duygular ile bunların gün yüzüne çıkmasını engelleyen kuvvetin buluşması sonucu oluşur. Yani rüyalarda, bilinçaltındaki, ortaya çıkması istenmeyen isteklerin veya duygular yaşanarak doyum sağlanır.

Jung ise, rüyalara Freud’dan daha farklı bakarak islami rüya tabirleri, tüm insanlarda görülebilecek, olması gereken psikolojik bir olgu olarak görmüştür. Psikolojik rüya yorumu anlamında ise önemli olan rüyanın içinde gizlediği şey ile rüyanın ne anlattığıdır. Eski çağlarda da rüyalara büyük önem verilmiş, rüya yorumları ve tabirleri yapılarak bu konuda büyük ilerlemeler sağlamışlardır.

rüyalar ve rüya tabirleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve rüyalarınızın yorumlayarak ne anlama geldiğini görmek için www.ruyadagormek.org adresini ziyaret edebilirsiniz.__________________
Page 1 of 1  sorted by
Quick Reply

Please log in to post quick replies.Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard