bookmark

Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
 

Topic: İslam Dini ve Rüyalar

Page 1 of 1  sorted by
Guru
Status: Offline
Posts: 2349
Date:

İslam Dini ve Rüyalar

Permalink  
 

Site Adı: Rüya Tabirleri ve İslami Rüya Yorumları RuyadaGormek.org'da!
Site Adresi: http://www.ruyadagormek.org/
Site Konusu : İSLAM DİNİ VE RÜYALAR


İSLAM DİNİ VE RÜYALAR

Özellikle Yusuf Suresi’nde rüya konusu Kur’an-ı Kerim’de anlatılmıştır. Bu surede Hz. Yusuf’un rüyaları anlatılır. Hz. Yusuf’un kendisiyle aynı hücrede kalan iki kişinin rüyaları için yaptığı rüya tabirleri anlatılır. Bunlarla beraber yine Kur’an-ı Kerim’de bulunan Fetih, Sabbat ve İsrâ surelerinde ise Hz. Peygamber’in (Sav) gördüğü rüyalardan bahsedilir. Rüyaların ne manaya geldiğini her insan açıklayamaz. Allah’ın peygamberlerinden birine veya bazılarına rüya tabiri yapabilme bilgeliği verdiği anlaşılmaktadır ve sadece peygamber rüyaları bağlayıcı rüyalardır. Diğer insanların gördüğü rüyalar bu özelliğe sahip değildir. Yani dünyevi rüyalardır.

Rüyaların insanın içinde bulunduğu bir takım duygu ve düşüncelerine ait izler rüya tabirleri bulunduruyor olabilir. Rüyada görülenler, hayatı yönlendiren, bazı mesajlar gönderen bir yanının olduğu bazı bilim adamlarıyla birlikte bazı âlimler tarafından da önemsenmiştir. Fakat İslamiyet akidelerine göre işin ilahi tarafının göz ardı edilerek tam mamasıyla görülen düşlere göre hayatını bu doğrultuda yaşamak doğru değildir. Peygamber rüyaları bir tarafa olmak üzerede rüyaların bir kesinliği ve bağlayıcılığı olmadığı düşünülür. Rüyalar görüldükleri gibi ya da tam tersi gerçekleşebilirler. Belki de hiçbir şekilde çıkmazlar. Geleceğe ait haberler ve ikazlar bulunduruyor ya da bulundurmuyor da olabilirler.

İslamiyet’te rüyalar kaynaklarına bakılarak islami rüya tabirleri genel olarak 3 gruba ayırabiliriz. Rahmani rüyalar, nefsanî rüyalar ve şeytani rüyalar. İslamî rüya tabirlerinde çok nadir de olsa her insanın gördüğü rahmani rüya, gaybî mesajlar ve sırlar barındıran bir rüya türüdür. Nefsanî rüya, maziye dönük hatıraların veya kişinin istediği şeylerin rüyasına girmesidir. Üzüntü, korku, kaygı gibi duygular uyandıran ve vesveselerden oluşan Şeytani rüya, şeytanın vesvesesi ile görülen bir rüya türüdür ve kimseye anlatılmaması önerilir.

Rüyalarla ilgili daha detaylı bilgi almak ve gördüğünüz rüyaları yorumlamak için www.ruyadagormek.org adresini ziyaret ediniz.

 __________________
Page 1 of 1  sorted by
Quick Reply

Please log in to post quick replies.Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard