bookmark

Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
 

Topic: Rüyalar Kaç Saniye Sürer ?

Page 1 of 1  sorted by
Guru
Status: Offline
Posts: 2349
Date:

Rüyalar Kaç Saniye Sürer ?

Permalink  
 

Site Adı: Rüya Tabirleri ve İslami Rüya Yorumları RuyadaGormek.org'da!
Site Adresi: http://www.ruyadagormek.org/
Site Konusu : RÜYALAR KAÇ SANİYE SÜRER?

RÜYALAR KAÇ SANİYE SÜRER?

Rüyaların kaç saniye sürdüğü ile ilgili şu an için kesin bir sonuca ulaşılamamıştır. Bazı bilim adamları birkaç saniyelik olduğunu, bazıları ise çok uzun süre devam edebileceğini iddia etmekteydi. Rüyaların kaç saniye sürdüğü ile ilgili tartışmalar sürerken Klein adlı bir bilim adamı şöyle bir çalışma yaptı: gönüllü birkaç kişiyi hipnoz yöntemi ile uyuttu. Bir müddet sonra onları uyandırdı ve rüyalarını anlatmalarını istedi. Sonuçta rüyaların en fazla 20 saniye sürdüğünü buldu. Fakat burada enteresan olan şey ise aslında çok kısa olan bir rüyayı, rüya sahibi uzun uzun anlatabiliyordu. Hatta saatlerce gördüğü rüyayı anlatan denekler bile olmuştu. Çalışmalarını bu şekilde sürdüren Klein, sonuçta görülmüş olan en uzun rüyanın doksan saniyeyi geçmediğini gördü.

rüyaların süresi ile ilgili çalışmalar bu kadarla sınırlı kalmadı. Chicago Üniversitesinden Dr. Kleitman ve öğrencisi kapsamlı bir araştırma yaptılar. Kleitman uykularında rüya görmemeye çalışıyordu fakat bunu 1 haftadan fazla sürdüremedi. Sonunda başka insanlar üzerinde araştırma yaptı. Denemelerinin sonunda kişi rüya görürken, rüya görme anında uzun veya kısa süreli göz hareketlerinin olduğunu gördü. Denekleri, göz hareketlerinin başladığı anda veya biterken, çeşitli anlarında uyandırdı. Böyle olduğu sırada insanların rüya gördüğünü saptamış oldu. Kleitman bunu şöyle açıkladı: Herkes aslında rüya görür fakat bazıları gördüğü rüyayı bir daha hatırlamamaktadır. Rüya gördüklerinin kanıtı ise insanın uyurken yaptığı hızlı göz hareketleridir. Rüyada görülenler ise insanın bilinçaltında bastırılmış olan duygu ve düşünceleri yansıtır.

rüya tabirleri, İslamî rüya tabirleri, rüya tabiri gibi konuları daha ayrıntılı incelemek, islami rüya tabirleri ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bulmak ve gördüğünüz tüm rüyaların ne anlama geldiğini öğrenmek için siz de mutlaka www.ruyadagormek.org adresini ziyaret ediniz.__________________
Page 1 of 1  sorted by
Quick Reply

Please log in to post quick replies.Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard