bookmark

Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
 

Topic: Vacip Kurban Ne Zaman Kesilir?

Page 1 of 1  sorted by
Veteran Member
Status: Offline
Posts: 66
Date:

Vacip Kurban Ne Zaman Kesilir?

Permalink  
 

Vacip Kurban Nedir

Vacip Kurbanı, Müslümanların Kurban Bayramı'na adadıkları kurbanın adıdır. Kervan'ın maddi durumu iyi olanlar için bir vacip olması, bayramda kurban edilen kervanın vacip kervanı olarak anılmasına neden olmuştur. İnsanlar yapmakla yükümlü oldukları bu fedakârlığı Kurban Bayramı'nın üçüncü günü öğleden sonraya kadar yapabilirler. Kurbanlarının bir kısmını kendilerine, bir kısmını ailelerine, bir kısmını da fakirlere vererek ibadetlerini tamamlarlar. Bu kurbanın kabul edilebilmesi için kurbanın İslam'a uyması gerekir. Bu nedenle, kurbanı kendisi kesemeyen bir kişi, kurbanı temsilcisi adına kesebilir.

Vacip Kurbanı Neden Kesilir?

 

Vacip kurbanı, kurban törenini gerçekleştirmek için kurban edilir. Ayrıca Allah'ın verdiği kurban emrini yerine getirerek Allah rızası için kurban edileceksiniz. Ayrıca kurbanın bedenini ve ruhunu desteklemek için fedakârlıklar yapılır.  Bunun dışında kurban etini fakirlere dağıtmak ve onlara yardım etmek için kurban kesilir. Son olarak da kişinin günahlarının Allah katında bağışlanmasını sağlamak için fedakârlıklar yapılır. Kurban bağışı da denilir.

Vacip Kurban Ne Zaman Kesilir?

 

Vacip Kurban Bayramı, İslami takvime göre Zilhicce ayının 10. gününde başlar. Zilhicce 10-13 4 günlük festivaldir. Ancak vacip in kurbanı bayramın üçüncü günü öğleden sonraya kadar mümkün olduğu için, kurban vaktinin Zilhicce 10, 11 ve 12'si olduğunu söylemek daha doğru olur. Ancak bu tarih yıldan yıla değişir ve Kurban Bayramı bir önceki yıldan 11 veya 12 gün önce kutlanır, dolayısıyla kurbanlar 11-12 gün önceden yapılır. Sitemizden adak kurbanı ve vacip kurban hakkında bilgi alabilirsiniz.__________________
Page 1 of 1  sorted by
Quick Reply

Please log in to post quick replies.Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard